background

Blog

WordPress 18 Yaşında

İnternetteki web sitelerinin üçte birinden fazlasına güç veren WordPress, 18 yaşına girdi. Günümüzde dünyadaki tüm web sitelerinin üçte biri bu platformu kullanıyor. Bu destansı başarı, WordPress’in kendini sürekli geliştirmesi ile devam ediyor. Bu yazımızda sizler için WordPress’le ilgili bilgileri derledik.

WordPress tüm internetin %40’ına güç veriyor

Dünyada 100 milyondan fazla insan, evlerinde çevrimiçi çalışma ortamı yaratmak için WordPress’i seçiyor. W3techs’e göre şu anda neredeyse %41 olmasına rağmen, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu oranın%50 oranını geçeceğini düşünülüyor.

%65 pazar payı ile en popüler CMS WordPress

CMS pazarında birçok seçenek var olsa da, web siteleri geliştiren insanların bir çoğu WordPress’i seçiyor. %65’in üzerinde pazar payına sahip olan WordPress ile her gün 600’dan fazla yeni web sitesi oluşturulurken aksine, Shopify ve Joomla gibi platformlarda günde sadece 60 ila 80 arasında yeni site oluşturuluyor.

Milyonlarca insan WordPress’in en son sürümünü indirdi

WordPress’in en son sürümü olan 5.7 sürümü 34 milyondan fazla kez indirildi. İndirmeleri görmek için wordpress resmi web sitesine gidin ve indirme sayısının ne kadar hızlı arttığını görmek için indirme sayacını izleyin.

WordPress, dünyanın en iyi web sitelerinin %15’ine güç veriyor

WordPress sadece dünyanın en popüler CMS’si değil, aynı zamanda en başarılı işletmelerin çoğununda kullanılmaktadır. Walt Disney Company gibi Fortune 500 şirketlerinden Beyoncé, Sony ve Microsoft News gibi büyük ölçekli web siteleri WordPress alt yapısını kullanmaktadır.

WordPress inşa etmek, 382 kişinin ortak çalışması ile gerçekleşti

Open Hub’ın proje maliyet hesaplayıcısına göre, WordPress bugün kullandığımız sürümü başlatmak için bir milyondan fazla kod satırı almış olacaktı. Ayrıca, bu büyüklükteki bir projenin tahmini maliyeti altı milyon doların üzerindedir. Oysa ki WordPress, en başından beri çalışmalarına katkıda bulunan geniş bir geliştirici ağına sahipti.